Proljetno čišćenje: Kako očistiti tepih

Proljetno čišćenje: Kako očistiti tepih

Proljetno čišćenje savršena je prilika da temeljito očistite tepihe u svom domu ili stanu. Tepih je prekrasan dodatak interijeru i praktičan element koji pruža udobnost i izolaciju. Međutim, ako želite da vaš dom zaista zasja, vrijeme je za dubinsko čišćenje – prašina, prljavština i mrlje mogu narušiti njegov izgled i trajnost.

Pogledajmo različite načine čišćenja tepiha – od kućnih metoda do profesionalnih usluga. Saznat ćemo kako ukloniti uobičajene mrlje i objasniti što se nikako ne smije koristiti za čišćenje tepiha.

 

Odakle dolaze tepisi?

Tepisi su jedan od najstarijih kućnih dodataka, a njihova povijest seže unatrag do drevnog Irana, domovine slavnih perzijskih tepiha. Prvi tepisi, koji su bili potpuno ručno tkani, potječu iz 5. stoljeća prije Krista. U Europi su tepisi postali posebno popularni tijekom srednjeg vijeka, često služeći kao luksuzni predmet aristokracije. U 19. stoljeću, s rastom industrijske proizvodnje, cijene tepiha su pale, što ih je učinilo dostupnijima običnim ljudima.

Danas postoje različite vrste tepiha, od tradicionalnih ručno tkanih do modernih sintetičkih verzija. Proizvode se od različitih materijala, poput vune, sintetičkih vlakana (najlon, poliester, polipropilen) ili prirodnih materijala (bambus, kokos).

Odakle dolaze tepisi

Vrste tepiha

Prije nego što počnete s čišćenjem, važno je znati koju vrstu tepiha imate. Različiti materijali i tkanine mogu zahtijevati različite pristupe čišćenju.

  1. Tepih od vune
    Vuna je prirodni materijal koji je mekan, izdržljiv i ima dobre izolacijske osobine. Međutim, sklona je upijanju vlage, stoga je važno biti oprezan pri čišćenju kako biste izbjegli oštećenje vlakana.
  2. Tepih od najlona
    Najlon je sintetičko vlakno koje je izdržljivo i lako za čišćenje. Tepisi od najlona često se koriste u kućanstvima jer su otporni na mrlje i trošenje.
  3. Tepih od poliestera
    Poliester je pristupačan materijal koji se koristi u proizvodnji tepiha. Manje je izdržljiv od najlona, ali je i dalje vrlo popularan u kućanstvima.
  4. Tepih od prirodnih vlakana
    Ovi tepisi mogu biti izrađeni od materijala poput juta, bambusa ili kokosa. Ekološki su prihvatljivi, ali zahtijevaju posebnu pažnju i čišćenje.

Vrste tepiha

 

Opcije za čišćenje tepiha

Postoji nekoliko načina za čišćenje tepiha – od tradicionalnih metoda koje su se razlikovale ovisno o sezoni do profesionalnih usluga.

Čišćenje kod kuće

Čišćenje kod kuće najlakši je način da se brinete o svom tepihu tijekom godine. Međutim, jednom godišnje, trebate pružiti svom tepihu profesionalno čišćenje parom. Kako očistiti tepih kod kuće? Postoji nekoliko dokazanih metoda:

  1. Usisavanje
    Redovito usisavanje osnovni je korak u brizi o tepisima. Pomaže ukloniti prašinu, prljavštinu i sitne čestice koje bi mogle oštetiti vlakna s vremenom. Usisavajte tepih barem jednom tjedno, posebno u prostorijama s velikim prometom.
  2. Uklanjanje sitne prljavštine
    Ako primijetite sitne čestice prljavštine na tepihu koje usisavač nije uklonio, upotrijebite posebne četke za čišćenje koje dolaze uz nastavke za usisavač. Također možete koristiti domaće otopine za čišćenje, ovisno o vrsti mrlje.
  3. Domaća rješenja za čišćenje
    Za tvrđu prljavštinu, koristite jednostavno rješenje: pomiješajte vodu s malom količinom octa ili praška za pecivo. Nemojte miješati ocat i prašak za pecivo zajedno, jer reagiraju na vrlo "eksplozivan" način. Ocat s vodom i prašak za pecivo s vodom pomažu ukloniti mirise i sitne čestice prljavštine. Za čišćenje mrlja, možete također koristiti mješavinu vode i blagih sredstava za čišćenje (npr. tekućine za pranje posuđa ili šampona za prirodna vlakna).
  4. Čišćenje mrlja rukama
    Ako se na tepihu prolije tekućina koja može izazvati mrlju, odmah je obrišite. Koristite papirnate ubruse ili krpe koje brzo upijaju tekućinu. Stavite krpu na mrlju i nikada ne trljajte tekućinu. Trljanje bi je samo gurnulo dublje u vlakna tepiha i pogoršalo situaciju. Identificirajte mrlju i upotrijebite sredstvo za čišćenje koje će vam pomoći da je uklonite. 

Čišćenje kod kuće

Profesionalno čišćenje

Ako vaš tepih ima tvrdokorne mrlje ili zahtijeva temeljitije čišćenje, možete razmisliti o profesionalnom čišćenju. Profesionalne usluge čišćenja koriste specijalizirane proizvode i strojeve koji mogu učinkovito ukloniti prljavštinu i obnoviti izgled tepiha. Prednosti profesionalnog čišćenja uključuju:

-            Temeljitost,

-             Stručnost,

-            Pristup naprednim tehnikama poput čišćenja parom ili ekstrakcije vode.

Profesionalno čišćenje

Uklanjanje uobičajenih mrlja

Prije nego što odlučite koju metodu koristiti, važno je znati kako ukloniti različite uobičajene mrlje s vašeg tepiha.

  1. Mrlje od kave ili čaja
    Ako se na tepihu prolije kava ili čaj, odmah prelijte mrlju hladnom vodom kako biste je razrijedili. Zatim nanesite otopinu octa i vode (1:1) i nježno pritisnite krpu na mrlju. Ponovite postupak dok mrlja ne nestane.
  2. Mrlje od vina
    Brzo pospite sol na mrlju kako biste upili tekućinu. Zatim nježno očistite mrlju otopinom praška za pecivo i vode. Također možete koristiti obični odstranjivač mrlja ili posebno sredstvo za vino ako se suočavate s takvim mrljama češće.
  3. Mrlje od masnoće
    Za mrlje od masnoće, koristite prah za upijanje masnoće (kao što je kukuruzni škrob). Zatim nježno očistite površinu toplom otopinom vode i blagim deterdžentom.
  4. Mrlje od boje
    Mrlje od boje su tvrdokorne, ali nisu nemoguće za ukloniti. Upotrijebite posebno sredstvo za čišćenje boje ili nježno tapkajte mrlju alkoholom, pazeći da ne obojite okolna vlakna.
  5. Mrlje od krvi
    Za uklanjanje mrlja od krvi s tepiha najbolje je koristiti hladnu vodu i nježno tapkati pogođeno područje. Pomiješajte vodu sa soli, upotrijebite odstranjivač mrlja ili pokušajte očistiti mrlju s praškom za pecivo. Nakon što uspješno uklonite vidljivu promjenu boje, obavezno osušite područje čistom krpom.

Za sve mrlje, važno je djelovati brzo. Što dulje mrlja ostane, to je teže ukloniti.

Uklanjanje uobičajenih mrlja

Što nikada ne koristiti za čišćenje tepiha

Neki proizvodi za čišćenje i metode mogu oštetiti vaš tepih. Iako su neki od njih popularni trikovi za čišćenje, nemojte se zavaravati—izbjegavajte korištenje ovih tvari:

  1. Klorni izbjeljivač – Ovaj sredstvo za čišćenje može uzrokovati izbljeđivanje boja tepiha ili potpuno uništiti njegova vlakna.
  2. Praškasti čistači s abrazivnim česticama – Ovi prašci mogu oštetiti vlakna i uzrokovati gubitak izvornog izgleda tepiha.
  3. Previše vode – Prekomjerna količina vode može oslabiti vlakna, uzrokovati skupljanje tepiha ili dovesti do rasta plijesni.
  4. Jaki kemijski proizvodi – Neki komercijalni proizvodi za čišćenje mogu oštetiti tepih i uzrokovati promjenu boje.

 

Čišćenje tepiha na bakin način

Pada snijeg i hladno je – vrijeme je da iznesemo tepihe van!

Iako globalno zagrijavanje više ne dopušta da to radimo tako često, naše su bake znale da tepihe treba čistiti na pravom ledenom danu. Sve što je bilo potrebno bilo je smotati tepih ujutro, ostaviti ga vani na nekoliko sati s vlaknima okrenutima prema snijegu i dobro ga udariti. Zatim se tepih objesio, ponovo protresao da bi se snijeg uklonio i ostavljen da se smrzne do noći. Na pravim hladnoćama tepih se na ovaj način nikada nije smočio. Međutim, ako je snijeg otopio i upio u vlakna, ova metoda čišćenja mogla bi donijeti više štete nego koristi.

Vrući dani: tepih stavite na ogradu da se cijedi

Tijekom vrućih dana, naše su bake uživale u pranju tepiha uz potoke ili u svojim dvorištima. Koristeći vodu, sapun i čvrstu četku, ribale su, ispirale i cjedile višak vode. Kada su se tepihe malo osušili, bacali su ih preko vrata, ograda ili bilo gdje gdje bi nešto bilo dovoljno čvrsto da podrži njihovu natopljenu težinu. Zatim je preostalo samo čekati dok se tepihe nisu osušile do kosti.

Bez obzira na to kako čistite svoje tepihe, ne zaboravite da je dom također i o lijepim mirisima. Uz čiste i mirisne tepihe, počastite se mirisom za dom ili difuzorom s trskom. Uostalom, život je uvijek ljepši kada lijepo miriše.