Ako je vaš ormar pun bijele odjeće koja više nije bijela nego siva, ako ste skupili svoj džemper tri veličine u pranju i rastegnuli svoje funkcionalno rublje za dva broja veće, ili ako je vaša omiljena majica iz pranja izašla izgužvana, a ručnici mirišu ustajalo, ako ste majka koja nije sigurna kako oprati odjeću svoje bebe bez iritacije njihove kože, i ako košulje vašeg muža još uvijek imaju žute manšete, onda je ovaj članak za vas. Pokazat ćemo vam kako prati različite vrste odjeće i prestati praviti te greške prilikom pranja.
Razvrstite svoju odjeću i odaberite pravi deterdžent za pranje rublja
Prije početka pranja, ne zaboravite podijeliti odjeću ne samo po boji, već i po materijalu i temperaturi pranja. Ne možete staviti plavu svilenu bluzu ili plavi kašmirski džemper u perilicu rublja s plavim trapericama, čak i ako su iste boje, jer teški trap i metalni gumbi mogu oštetiti nježnu svilu ili pletivo.
Za različite tkanine trebate koristiti različite deterdžente za rublje. Za bijele tekstile, najefikasniji je praškasti deterdžent za rublje, koji uklanja teške mrlje. Također možete dodati sodu za pranje za dodatnu svjetlinu.
Za obojenu i crnu odjeću idealan je tekući deterdžent u gelu. Ne sadrži agresivne izbjeljivače, pa je puno nježniji prema tkaninama u usporedbi s praškastim deterdžentima.
Za nježnu odjeću i sportsku odjeću koristite posebne proizvode za pranje dizajnirane za te vrste odjeće.
Odjeća za djecu ili osobe s alergijama
Koža novorođenčadi, kao i osoba s alergijama, vrlo je delikatna i osjetljiva, te stoga sklonija trenju i crvenilu. Stoga preporučujemo korištenje neutralnog, bezfosfatnog hipoalergenog deterdženta za rublje. Izbjegavajte korištenje praškastih deterdženata, koji se teže ispiru iz tkanina i mogu uzrokovati iritaciju kože.
Ako etiketa dopušta, perite dječju odjeću na 60 °C jer topla voda uništava patogene. Osim pranja, preporučujemo glačanje dječje odjeće kako biste uklonili bakterije. Slično tome, parni ciklusi, koji se obično nalaze u kvalitetnijim perilicama rublja, pružaju sličnu uslugu. Preporučljivo je prati dječju odjeću odvojeno od ostatka odjeće obitelji kako bi se izbjegla bakterijska kontaminacija.
Izbjegavajte korištenje omekšivača za tkanine i izbjeljivača - njihovi kemijski ostaci često su uzrok dermatitisa i alergija. Ako želite dodati miris dječjoj odjeći, koristite Puella parfem za rublje, koji je prikladan za ovu vrstu tkanine. Međutim, preporučujemo da u ovom slučaju smanjite dozu za najmanje polovicu.
Košulje
Kako biste održali košulje da izgledaju kao nove duže vrijeme i osigurali da su savršeno čiste i svježe, odaberite temperaturu pranja između 30 i 40 °C. Prije pranja, otkopčajte sve gumbe, okrenite košulju naopačke i provjerite manšete i ovratnik. Ako je potrebno, nježno ih iščetkajte mekom četkom i sapunom za pranje prije nego što ih stavite u perilicu rublja.
Oprez: Odaberite srednju brzinu centrifuge kako biste izbjegli pretjerano skupljanje tkanine. Nakon vađenja iz perilice, objesite košulju na vješalicu (preporučujemo svijetlu vješalicu) i zakopčajte gornji gumb. Osušite košulju na mjestu zaštićenom od izravnog sunčevog svjetla. Izbjegavajte korištenje sušilice za košulje.
Puloveri i džemperi
Ako u svom ormaru imate odjeću od kašmira, vune, angore ili merino vune, perite te komade koristeći deterdžent za osjetljive tkanine ili onaj koji sadrži lanolin. Lanolin je također prikladan za nježno pranje funkcionalnog donjeg rublja.
Za pranje svih osjetljivih tkanina, odaberite nježan ciklus pranja i najnižu brzinu centrifuge. Koristite mrežaste vrećice za pranje osjetljivih predmeta kako biste ih zaštitili tijekom centrifuge. Za najosjetljivije tkanine ili ručno pletene proizvode, preporučujemo ručno pranje u mlakoj vodi s odgovarajućim deterdžentom.
Nježne pletenine nikada se ne smiju sušiti obješene. Preporučujemo da ih položite ravno na sušilicu za rublje i stavite ručnik ili staru čistu deku ispod njih kako bi upili višak vode.
Majice
Perite pamučne majice na 30°C koristeći program pranja namijenjen pamučnim tkaninama. Niska temperatura osigurava da se majice ne skupljaju i da boje ne blijede. Ako imate majice napravljene od materijala osim pamuka, slijedite upute za njegu s etikete proizvoda.
Donje rublje
Za pranje donjeg rublja, postavite perilicu rublja na nježan ciklus. Zaštitite tajice, grudnjake, korzete, topiće, gaćice i sve ostale odjevne predmete s trakama ili kukama stavljanjem u vrećice za pranje kako biste spriječili uvijanje ili zaplitanje; zakopčajte kopče i kuke kako ne bi zapeli za mrežicu. Ne koristite sušilicu. Sušite na zraku kako biste spriječili oštećenje žica i trakica.
Trebali biste dezinficirati svoje donje rublje uz pranje, jer dolazi u kontakt s dijelovima tijela gdje se bakterije mogu razmnožiti. Stoga je preporučljivo prati ga s dezinficijenskim deterdžentom ili dodati dezinficijens u pranje. Međutim, trebate odabrati onaj koji ne sadrži štetne tvari. Također, ne biste smjeli pohranjivati prljavo donje rublje u istu košaru s drugom odjećom i kućnim tekstilom, posebno kuhinjskim ručnicima, pregačama i sličnim predmetima.
Kupaći kostim
Kupaći kostim treba temeljito isprati nakon dolaska iz bazena ili s plaže kako biste uklonili klor ili bilo kakve ostatke pijeska ili soli, koji mogu uzrokovati blijeđenje ili promjene boje. Osim toga, klor može oštetiti elastičnost tkanine. Perite ručno ili u perilici rublja na 30°C. Ako koristite perilicu, stavite kupaći kostim u mrežastu vrećicu za pranje. Ne koristite sušilicu; radije ga sušite na zraku.
Sportska i vanjska odjeća
Sportska odjeća ključna je za naše fizičko blagostanje, ali je također vrlo izložena znoju i neugodnim mirisima. Stoga je potrebno pravilno pranje kako bi se vratila u najbolje stanje.
Ako je moguće, objesite svoju sportsku odjeću vani da se provjetrava prije pranja. Možete je ostaviti vani nekoliko sati. Ovo će pomoći da se lakše uklone neugodni mirisi tijekom pranja i obnovi svjež miris. Odaberite temperaturu pranja od 30°C, budući da više temperature mogu oštetiti svojstva tehničkih tkanina. Kako biste spriječili pojavu mrlja od znoja, ručno operite mrlje s kapljicom koncentriranog tekućeg sredstva za pranje posuđa, koje je izvrsno za uklanjanje tvrdokornih i masnih mrlja, prije nego što stavite odjeću u perilicu.
Izbjegavajte korištenje omekšivača za tkanine, jer značajno smanjuje kapilarne sposobnosti vlakana time što začepi kanale koji odvode vlagu s kože. Ako želite da vaša sportska odjeća miriše svježe, upotrijebite alternativu omekšivača za tkanine marke Puella, koja je pogodna za funkcionalnu i sportsku odjeću.
Nakon pranja, objesite svoju sportsku odjeću na sušilicu ili uže za sušenje. Pazite da ne oštetite šavove i izbjegavajte stvaranje bora. Za tehničke tkanine najbolje je ne izlagati ih izravnoj sunčevoj svjetlosti; radije ih osušite u dobro ventiliranom prostoru.
Traperice
Traperice ne bi trebale biti prane često. Ako nema vidljivih mrlja, pranje svake četiri do pet nošenja je dovoljno. Stalno pranje oštećuje traper tkaninu. Alternativa je korištenje zamrzivača: jednostavno stavite svoje traperice u plastičnu vrećicu i pohranite ih u zamrzivač. Ovo će ubiti bakterije bez oštećivanja tkanine.
Perite ih na 30°C koristeći nježan ciklus ili poseban program za traperice i tamnu odjeću. Koristite blagi deterdžent prikladan za osjetljive ili obojene tkanine i okrenite ih naopačke prije pranja. Izbjegavajte korištenje omekšivača. Zaboravite na korištenje sušilice. Kako bi vaše traperice duže trajale, sušite ih na zraku, okrenute naopačke, u dobro ventiliranom prostoru, daleko od izravne sunčeve svjetlosti i bez korištenja kvačica, jer to smanjuje stres na tkanini.
Ako trebate glačati svoje traperice nakon sušenja, učinite to dok su još uvijek okrenute naopačke, krećući se od džepova prema kraju nogavica.
Zavjese i draperije
Iako neke zavjese i draperije zahtijevaju kemijsko čišćenje, mnoge se mogu prati kod kuće. Prva stvar koju trebate učiniti je pripremiti ih za pranje. Obavezno uklonite sve kuke sa zavjesa prije pranja kako biste izbjegli oštećenje perilice rublja. Ako odlučite ostaviti kuke, stavite zavjese u zaštitnu vrećicu za pranje.
Perite zavjese i draperije prema uputama na etiketi. Pamučne zavjese su relativno jednostavne za održavanje, ali draperije perite na nježnom ciklusu namijenjenom pranju zavjesa i uvijek na niskoj temperaturi, ne višoj od 30°C. Koristite deterdžent formuliran za osjetljive tkanine, ali dovoljno učinkovit za uklanjanje prljavštine. Ako na zavjesama ili draperijama postoje mrlje, namočite ih najmanje 30 minuta prije pranja.
Nakon pranja težih zavjesa, osušite ih i glačajte dok su još lagano vlažne prema uputama na etiketi. Osjetljive zavjese objesite na prozor odmah nakon vađenja iz perilice kako biste spriječili njihovo gužvanje. Općenito, zavjese i draperije treba prati tri do četiri puta godišnje.
Ako želite da vaš interijer lijepo miriše dulje, ne samo nakon pranja zavjesa, možete koristiti Puella miris za dom, koji je namijenjen kućnim tekstilima. Ovo vam omogućuje da lako osvježite cijeli interijer i stvorite jedinstvenu i ugodnu atmosferu u vašem domu.