Možete ih pronaći u svakom kućanstvu, a kada dođe do njihovog glačanja, najradije bismo ih u potpunosti izbjegli. Glačanje košulje može biti izazov za mnoge, posebno ako želite postići savršeno gladak izgled bez nabora. Međutim, uz nekoliko jednostavnih koraka možete izbjeći pogreške, uštedjeti vrijeme i pretvoriti glačanje u jednostavan zadatak. Pokazat ćemo vam kako pravilno izglačati košulju, od rukava do ovratnika, kako biste postigli profesionalni rezultat.
Alati koji će vam dobro doći za glačanje
Ako se prihvaćate glačanja košulje s ciljem postizanja savršenog rezultata, neki od ovih alata mogli bi vam dobro doći:
- Podloga za parenje – pomaže kod učinkovitijeg parenja odjeće, uključujući ovratnike; možete je koristiti i za vertikalno glačanje,
- Rukavnik – dizajniran za glačanje ovratnika, manžeta i revera,
- Zaštitna mrežica – sprječava nastanak sjajnih mrlja, lijepljenja ili spaljivanja,
- Raspršivač vode – pomaže navlažiti tvrdokorne nabore.
Priprema
Prije nego što počnete glačati, lagano poprskajte košulju vodom iz raspršivača. Vlaga će pomoći opustiti vlakna tkanine, što će olakšati glačanje.
Zatim otkopčajte košulju i spremni ste za početak glačanja.
Korak po korak vodič za glačanje košulje
Korak 1: Postavite ispravnu temperaturu
Informacije o odgovarajućoj temperaturi za glačanje često pruža proizvođač direktno na etiketi. Ako etiketa nedostaje ili ste je uklonili, slijedite ove smjernice: za osjetljive tkanine poput pamuka ili lana najbolje je koristiti srednju ili visoku temperaturu. Ako niste sigurni, započnite s nižom temperaturom i postepeno je povećavajte.
Postavke temperature prema vrsti tkanine
- Pamuk: Visoka temperatura (180 – 200 °C)
- Lan: Visoka temperatura (200 – 230 °C)
- Poliester: Niska i srednja temperatura (110 – 150 °C)
- Svila: Niska temperatura (do 150 °C).
Korak 2: Ovratnik
Ispeglajte ovratnik tako da ga spljoštite, počevši od sredine i krećući se prema rubovima. Polako prelazite glačalom preko tkanine kako biste izbjegli stvaranje neželjenih nabora. Ako je ovratnik jako izgužvan, koristite funkciju pare na glačalu.
Korak 3: Manšete i rukavi
Prilikom glačanja rukava, započnite s manšetama. Ispeglajte ih ravno, počevši s unutarnje strane, a zatim prijeđite na vanjsku stranu. Ako je potrebno, nekoliko puta pređite preko manšeta kako biste osigurali da su potpuno glatke.
Rukavi mogu biti zahtjevniji, ali slijedeći jednostavan proces bit će lakše. Položite rukav ravno na dasku i nježno ga zagladite. Započnite od ramena i postupno se spuštajte prema manšetama. Prvo ispeglajte gornji dio rukava, a zatim ga okrenite i ispeglajte donju stranu. Obratite posebnu pažnju na područje oko šavova, gdje se često stvaraju nabori.
Ako želite postići oštar pregib, nježno pritisnite vanjsku stranu rukava glačalom.
Korak 4: Ramenica
Sljedeće je vrijeme za ramenicu, dio između ovratnika i ramena. Za glačanje ramenice, postavite košulju na uži dio daske za glačanje i zagladite tkaninu. Nježno glačajte od ramena prema sredini.
Krok 5: Telo košele
Na kraju se usredotočite na tijelo košulje. Započnite s jednog ramena, postupno ispeglajte prednji dio, a zatim prijeđite na stražnji dio.
Korisni savjeti za glačanje košulje
- Nemojte uvrtati glačalo; umjesto toga, pomičite ga ravnomjerno preko tkanine.
- Izbjegavajte pritiskanje vrha glačala jer bi pritisak mogao stvoriti neugledne nabore. Umjesto toga, pritisnite stražnji dio glačala.
- Ne glačajte preko gumba.
- Ne zaboravite koristiti funkciju pare za uklanjanje sitnih nabora.
Kako da vaša košulja ostane ispeglana duže?
Ako imate nekoliko košulja za glačanje, započnite s onom koja zahtijeva najnižu temperaturu, a zatim postupno povećavajte temperaturu za ostale. Nakon glačanja, objesite košulju na vješalicu. Kako bi mirisala svježe dulje, možete uz košulju objesiti i mirisnu karticu.