Očekujete li dijete ili se suočavate s novim izazovima jer vaša djeca prerastaju svoju novorođenačku odjeću? Pranje dječje odjeće i dodataka zahtijeva posebnu pažnju i njegu u oba scenarija. S obzirom na osjetljivu kožu beba i djece, važno je znati kako pravilno prati njihovu odjeću kako biste eliminirali mogućnost iritacije, istovremeno postižući savršenu čistoću.
Savjeti za pravilno pranje dječje odjeće
Općenito pravilo je uvijek zapamtiti oprati odjeću prije prvog korištenja. To vrijedi i za bebe i za stariju djecu. Također je važno odabrati pravi deterdžent, a ostalo će biti jednostavno.
1. Odabir odgovarajućih deterdženata za pranje rublja
Mala djeca često imaju suhu i osjetljivu kožu ili različite alergije. Siguran izbor su hipoalergenski deterdženti bez parfema i bojila. Ti proizvodi smanjuju rizik od alergijskih reakcija i iritacija kože. Potražite oznake poput "prijateljski za bebe" ili "osjetljivo" prilikom odabira deterdženta za pranje rublja. Ako niste sigurni, posavjetujte se s pedijatrom.
Također se preporučuje korištenje tekućih gelova za pranje rublja jer praškasti deterdženti mogu ostaviti ostatke na odjeći koji mogu iritirati dječju kožu.
A što kada je u pitanju omekšivač? Iako možete pronaći omekšivače za bebe u trgovinama, stručnjaci preporučuju da ih ne koristite barem do navršene prve godine djetetova života.
2. Razvrstavanje i priprema rublja
Prije pranja važno je pravilno razvrstati dječju odjeću i dodatke. Odvojite bijele od bojenih, kao i osjetljive tkanine od težih materijala. Provjerite sve džepove i uklonite prljavštinu ili sitne predmete. Za tvrdokorne mrlje poput mrlja od hrane ili kozmetike za bebe, koristite nježno sredstvo za uklanjanje mrlja.
3. Temperatura pranja
Pri pranju dječje odjeće idealno je koristiti temperaturu između 30°C i 40°C. Ta temperatura dovoljno je visoka za uklanjanje prljavštine i bakterija, ali nježna prema osjetljivim tkaninama. Za jako zaprljane odjevne komade ili predmete koji dolaze u direktni dodir s kožom (npr. pelene, ručnici), prikladno je odabrati temperaturu do 60°C.
4. Sušenje
Nakon pranja važno je pravilno osušiti dječju odjeću. Idealno je sušenje na zraku jer očuva mekoću i oblik tkanine. Međutim, ako nemate kuću s vrtom ili balkon, dobra alternativa je korištenje sušilice, koja također može učiniti odjeću mekom i udobnom za vašeg malog. Sušite odjeću na niskoj temperaturi.
5. Glačanje
Glačanje dječje odjeće posebno je potrebno tijekom prvih nekoliko mjeseci. Nakon toga nije nužno, ali ako se odlučite glačati, postavite glačalo na nižu temperaturu i izbjegavajte izravan kontakt s uzorcima i otiscima kako biste spriječili oštećenja.
Koliko često treba prati dječju odjeću?
Učestalost pranja dječje odjeće ovisi o vrsti tkanine i intenzitetu upotrebe. Predmeti poput pelena, ručnika i odjeće koja dolazi u direktni dodir s kožom trebaju se prati nakon svake upotrebe. Za druge komade poput džempera, hlača i jakni, obično se mogu nositi nekoliko dana, osim ako nisu vidljivo prljavi.
Kako prati dječju odjeću
Pranje dječje odjeće zahtijeva još veću pažnju i temeljitost. Bebe imaju izrazito osjetljivu kožu koja je sklonija iritacijama i alergijama. Stoga je važno prati njihovu odjeću i dodatke odvojeno od ostalog rublja.
- Prilikom pranja koristite samo deterdžente namijenjene bebama, koji ne sadrže agresivne kemikalije, parfeme ili bojila.
- Prije prvog korištenja, svu odjeću za bebe treba oprati kako bi se uklonili ostaci kemijskih sredstava za proizvodnju.
- Za odjeću za bebe preporučljivo je odabrati nježne cikluse pranja i temperaturu oko 30°C do 40°C kako bi se spriječila oštećenja tkanine uz osiguranu temeljitu čistoću.
- Pamučne pelene perite odvojeno. Nakon upotrebe, isperite ih i ostavite da se namoče u vodi. Zatim operite na temperaturi od 60°C.
- Ako su na odjeći uporne mrlje od mlijeka ili hrane, nježno ih uklonite prije pranja tako da ih namočite u toploj vodi s malo hipoalergenskog deterdženta.
- Također je dobra praksa redovito čistiti perilicu rublja kako biste spriječili nakupljanje ostataka deterdženta i bakterija, što bi moglo potencijalno kontaminirati odjeću za bebu.
Slijedeći ove savjete, možete jednostavno osigurati da svaki komad odjeće vašeg djeteta bude spreman za zaštitu njihove osjetljive kože.