Jeste li čuli za ove bakine savjete za kućanstvo?

Možda sredstvo za čišćenje nije ispunilo očekivanja, stalno tražite korisne savjete i trikove ili želite uštedjeti koji novčić. Isprobani bakini savjeti mogu vam pomoći u svim tim slučajevima. Mogu čak biti i štedljiviji prema okolišu. Jeste li ih sve isprobali?

 

Bakini savjeti za kuhinju

Uz nekoliko malih promjena, možete produžiti svježinu svoje hrane i čak koristiti neke savjete za uklanjanje mrlja od hrane. Kako vam se to čini?

 

Nemojte skladištiti sve voće zajedno

Određene vrste voća i povrća ne bi se trebale skladištiti zajedno. Jabuke, kruške i banane proizvode etilen koji ubrzava zrenje. Držite ih odvojeno od citrusa, grožđa i lisnatog povrća. Rajčice, salatne krastavce i tikvice treba čuvati na sobnoj temperaturi tijekom cijele godine, a ne u hladnjaku. Izuzetak su ljetne vrućine—tada stavite krastavce u ladicu za povrće u hladnjaku.

 

Produžite rok trajanja voću i povrću

Bobičasto voće i salate popularne su ljetne poslastice, ali se brzo kvare. Da biste spriječili plijesan, namočite bobičasto voće u otopini vode i jabučnog octa (omjer 3:1) prije skladištenja. Zamotajte listove salate u papirnati ručnik navlažen octom.

A što je s korjenastim povrćem i začinskim biljem? Zamotavanje u vlažnu krpu pomaže u održavanju optimalne vlage i produljuje svježinu. Za začinsko bilje, napravite "buketić," stavite ga u staklenku s vodom i prekrijte plastičnom vrećicom.

 

Sok od limuna, soda bikarbona i voda rješavaju mrlje

Hrana može donijeti više od okusa; može također ostaviti mrlje. Ako ste vi ili vaša djeca uspjeli zaprljati nešto voćem, sok od limuna će izbijeliti mrlju. Za masne mrlje, pasta napravljena od sode bikarbone i vode će pomoći.

Soda bikarbona i limun (izvor: Adobe Stock)

 

Uobičajena nezgoda je prolijevanje kave na omiljenu bluzu ili crnog vina na bijeli stoljnjak. Odmah namočite bluzu u hladnu slanu vodu i posipajte stolnjak solju, a zatim prelijte kipućom vodom preko njega. Za mrlje od trave, koristite mješavinu octa i vode u omjeru 1:1.

 

Kako se nositi s insektima

Ako radije ne koristite drastične mjere za uklanjanje insekata ili vam smeta miris komercijalnih repelenta, isprobajte neke od ovih savjeta.

 

Biljke za tjeranje štetnika

Posadite lavandu, mentu ili bosiljak u saksije i stavite ih na prozorske klupice ili balkon. Ove mirisne biljke neće samo uljepšati vaš dom, već će također pomoći u držanju komaraca i muha podalje.

 

Lavanda na balkonu (izvor: Adobe Stock)

 

Prirodno domaće sredstvo protiv insekata

Napravite vlastito sredstvo protiv insekata miješanjem vode s esencijalnim uljima poput limunske trave, eukaliptusa ili čajevca. Nanesite otopinu u kutove prostorija ili na zavjese. Za dodatnu učinkovitost, dodajte malo octa.

 

Soda bikarbona i šećer protiv mrava

Ako se suočavate s mravima, pomiješajte jednake dijelove sode bikarbone i prah šećera. Posipajte smjesu na mjesta gdje ste vidjeli mrave. Šećer će ih privući, dok će soda bikarbona djelovati kao repelent.

 

Svijeće s mirisom limuna protiv komaraca

Uvečer na terasi zapalite nekoliko svijeća s mirisom limuna. Njihov miris će tjerati komarce i stvoriti ugodnu atmosferu. Također možete prerezati limun na pola i napuniti ga klinčićima—ovaj prirodni repelent će djelovati na sličan način.

 

Čistite svoj dom s onim što već imate

Ove jednostavne, ali učinkovite metode pomoći će vam da održavate svoj dom čistim i svježim bez upotrebe kemikalija.

 

Sredstvo za čišćenje s octom i sodom bikarbonom

Ocat i soda bikarbona su pravi čudotvorci u kućanstvu. Napravite pastu od njih za učinkovito čišćenje sudopera i kupaonica. Ocat također sjajno uklanja kamenac s slavina. Za svjež miris, dodajte nekoliko kapi esencijalnog ulja.

Bijeli ocat i soda bikarbona (izvor: Adobe Stock)

 

Bijeli ocat kao omekšivač za rublje

Umjesto omekšivača, pokušajte dodati pola šalice bijelog octa u perilicu rublja. Vaša odjeća će biti mekana i svježa. Za uklanjanje mrlja koristite mješavinu sode bikarbone i vode, koja je nježnija od agresivnih sredstava za uklanjanje mrlja.

 

Prirodni osvježivači zraka

Trebate brzo osvježiti stan, a nemate osvježivač zraka pri ruci? Stavite lonac s vodom, cimetom i klinčićima na štednjak. Blaga aroma prirodno će osvježiti vaš dom. Alternativno, stavite zdjelicu s kavom u hladnjak kako biste upili neugodne mirise.

 

Ekološka i ekonomična briga o biljkama

Čak i prilikom uzgoja biljaka, možete koristiti kombinaciju sastojaka koje imate u svojoj špajzi ili predmeta koji bi inače završili kao otpad.

 

Prirodna gnojiva iz vaše kuhinje

Talozi od kave odličan su izvor dušika za sobne biljke. Jednostavno ih pomiješajte s zemljom ili posipajte po površini. Zdrobite ljuske od jaja, bogate kalcijem, i dodajte ih kompostu ili izravno u zemlju. Kore od banane, pune kalija, potiču rast cvjetova i plodova. Namočite ih u vodi i tom "bananovom vodom" zalijevajte svoje biljke.

Voda od kora od banana (izvor: Adobe Stock)

 

Aromatična zaštita od štetnika

Češnjak i luk odbijaju mnoge štetnike. Namočite njihove kriške u vodi i prskajte tu smjesu po lišću biljaka. Protiv gljivičnih bolesti učinkovit je cimetov prah, dok lavanda pomaže u tjeranju moljaca i drugih insekata. Postavite lavandu blizu ugroženih biljaka.

 

Zalijevanje kišnicom

Ako živite u kući ili imate balkon, počnite skupljati kišnicu. Ona ne sadrži klor i bogata je hranjivim tvarima. Ako kišnica nije dostupna, pustite da voda iz slavine odstoji najmanje 24 sata. Temperatura vode trebala bi biti sobna. Zalijevajte ujutro kako bi biljke imale dovoljno vremena da upiju vodu prije večernje hladnoće.

Isprobajte neke od ovih savjeta i vidjet ćete kako vam mogu olakšati kućanske poslove, dok istovremeno pridonose zdravijem i sretnijem domu. Zapamtite, ponekad su najbolja rješenja ona najjednostavnija i najprirodnija. Neka vam ovi provjereni savjeti pomognu stvoriti dom koji zaista odiše udobnošću i harmonijom.

 

Back shopping