Vrijeme je za proljetno čišćenje: Kako ukloniti duboko ukorijenjene mrlje?

škvrny

S dolaskom toplijeg vremena dolazi i vrijeme za temeljito proljetno čišćenje. Ako ste tijekom zime nakupili mrlje koje odolijevaju uobičajenim sredstvima za čišćenje, ne očajavajte. Podijelit ćemo učinkovite kućne metode koje će vam pomoći ukloniti čak i one mrlje koje su se zadržale godinama. 

Pogledajte naše savjete kako ih se riješiti!

 

Što ne smije nedostajati u vašem domu

Osim visokokvalitetnih sredstava za uklanjanje mrlja koja možete kupiti u drogerijama, kod kuće možete imati i nekoliko pomoćnika koji će vam pomoći ne samo pri proljetnom čišćenju, već i u borbi protiv tvrdokornih mrlja

 

Ocat

Ocat je prirodni kiseli čistač koji pomaže u otapanju kamenca, masnoće i neutraliziranju mirisa.

Gdje ga koristiti? U kupaonici uklanja kamenac, masnoću s odjeće i drugih površina, eliminira mirise iz hladnjaka i izbjeljuje tkanine.

Gdje ga ne koristiti? Izbjegavajte primjenu na prirodnom kamenu (mramor, granit), jer ga može oštetiti. Također, nije preporučljiv za tave od lijevanog željeza – može oštetiti njihov zaštitni sloj.

 

Ne zaboravite da postoji nekoliko različitih vrsta octa:

  • Bijeli ocat – Najbolji za čišćenje, uklanja mrlje, neugodne mirise i kamenac.
  • Jabučni ocat – Blaži, pogodan za dezinfekciju i čišćenje tkanina.
  • Balzamični ocat – Ne koristi se za čišćenje, već isključivo u kuhanju.

 

Soda bikarbona

Soda bikarbona je alkalna tvar koja neutralizira neprijatne mirise i djeluje kao blagi abraziv.

Gdje je koristiti? Slično kao i ocat, neutralizira vonje, čisti osjetljive površine, uklanja masnoću i tvrdokorne mrlje. U kombinaciji s octom izvrsna je za reaktivno čišćenje. 

Gdje je ne koristiti? Nije prikladna za aluminijske površine, jer ih može obezbojiti ili oštetiti.

 

Sok od limuna

Limun je prirodna kiselina koja dezinficira, uklanja masnoću, izbjeljuje tkanine i posvjetljuje kosu

Gdje ga koristiti? U kupaonici otapa kamenac, na kuhinjskim površinama uklanja masnoću, izbjeljuje i dezinficira. Za razliku od octa, koji gubi miris i neutralizira neugodne mirise, sok od limuna ostavlja ugodan miris. 

Gdje ga ne koristiti? Izbjegavajte ga koristiti na prirodnom kamenu (mramor, granit), jer može uzrokovati eroziju.

 

Vodikov peroksid

Gdje ga koristiti? Uz veliki oprez, može se koristiti za izbjeljivanje tkanina, dezinfekciju različitih površina u kupaonici i uklanjanje žutih mrlja.

Gdje ga ne koristiti? Odlično djeluje na bijelim tkaninama, ali može izblijediti tamne tkanine. Ne nanosite ga na drvene ili lakirane površine – koncentrirani vodikov peroksid će ih najvjerojatnije oštetiti. Otapa lak, stoga ga nemojte koristiti, čak ni razrijeđenog.

 

Kako ukloniti određene mrlje?

Pogledajmo kako ukloniti najčešće mrlje koje se tvrdoglavo drže vaše odjeće.

 

1. Mrlje od kave i čaja

Ove mrlje su česte na tkaninama, ali i na posuđu. Pokušajte ih ukloniti pomoću:

  • Sode bikarbone i vode – Napravite pastu s ova dva sastojka, nanesite je na mrlju, ostavite da odstoji, a zatim operite odjeću u perilici rublja ili je isperite.
  • Octa i soli – Nanesite mješavinu octa i soli na mrlju, ostavite da odstoji najmanje 15 minuta, a zatim operite rublje ručno ili u perilici.
  • Glicerin – Nanesite kap glicerina na mrlju, pustite da odstoji, a zatim isperite područje čistom vodom.

 

2. Mrlje od masnoće

Masnoća se brzo upija u površine. Ako reagirate brzo, mrlju od masnoće možete vrlo lako ukloniti.

  • Kukuruzni škrob ili soda bikarbona – Ove suhe tvari vrlo učinkovito upijaju masnoću. Pospite ih po mrlji, pustite da odstoje, a zatim obrišite krpom. Pazite da ne razmažete mrlju. 
  • Sredstvo za pranje posuđa – Većina mrlja od masnoće završava na odjeći u kuhinji. Ali tamo imate sredstvo za pranje posuđa pri ruci. Nanesite kap na mrlju, pustite da odstoji 10 minuta i isperite toplom vodom. Mrlje od masnoće na bijeloj odjeći također se mogu ukloniti standardnim univerzalnim odmašćivačem.
  • Alkohol ili lak za kosu – Oba su vrlo učinkovita u otapanju masnoće. Možete imati alkohol kod kuće razrijeđen u boci s raspršivačem, koji, kao i lak za kosu, možete raspršiti na mrlju. Nakon nekog vremena obrišite i operite predmet.

 

3. Izblijedjela odjeća

Želite li udahnuti novi život svojoj odjeći? Ovisno o boji, možete koristiti:

  • Ocat ili limunov sok – Dodajte pola šalice octa u pranje kako biste uklonili izblijedjelost i neugodne mirise. Prilagodite količinu ovisno o veličini perilice i količini odjeće.
  • Soda bikarbona – Pomiješajte je s deterdžentom za rublje kako biste posvijetlili bijele tkanine. Upotrebljavajte sodu bikarbonu samo na svijetloj odjeći, jer ima svojstvo izbjeljivanja.
  • Vodikov peroksid – Ovo sredstvo koristite vrlo, vrlo pažljivo. Pomaže u izbjeljivanju tkanina i uklanjanju mrlja, ali je snažna kemikalija, pa uvijek prvo testirajte njegov učinak. 

 

4. Požutjele jastuke

Proljetno čišćenje je odlična prilika da pregledate svoju posteljinu, uključujući jastuke i deke. S vremenom, jastuci mogu izgubiti svoju bijelinu, a na dekama se mogu pojaviti misteriozne mrlje. Ako još nije vrijeme za potpuni oblik zamjene, pokušajte dodati sljedeće u svoje pranje:

  • Soda bikarbona i razrijeđeni vodikov peroksid – Pomažu u obnovi čistoće i svježine.
  • Limunov sok – Dodajte ga u vodu i isprobajte tradicionalno namakanje prije pranja.
  • Beli ocat – Povećava bijelinu i uklanja mirise, posebno s deka i jastuka koji su bili pohranjeni u ormaru tijekom sezone.

 

5. Prljavština na tepisima

Mrlje na tepisima mogu biti posebno tvrdoglave. Isprobajte:

  • Pasta od octa i sode bikarbone – Nanesite smjesu na mrlju, pustite da odstoji, istrljajte zahvaćeno područje i usisajte.
  • Mineralna alkoholna pića ili sredstvo za čišćenje tepiha – Ova kombinacija učinkovito uklanja duboko ukorijenjene mrlje.
  • Sol i limunov sok – Upijaju prljavštinu i osvježavaju tepih.

Prije nego što krenete s cijelim čišćenjem, uvijek testirajte mali, manje vidljiv dio tepiha kako biste osigurali da ove kombinacije proizvoda neće oštetiti vaš tepih – osobito ako je izrađen od prirodnih vlakana ili ima živopisne boje

 

6. Zagorjeli lonci

Ako imate lonce s izgorjelim ostatcima hrane, isprobajte:

  • Sodu bikarbonu i vodu – Napunite lonac vodom, dodajte žlicu sode bikarbone i dovedite do vrenja.
  • Ocat i sol – Ostavite da odstoji preko noći i sljedeći dan istrljajte.
  • Kolu – Iznenađujuće učinkovito za otpuštanje zagorjelih ostataka hrane.

 

Proljetno čišćenje prava je izazov za svako kućanstvo. Vjerujemo da ćete uz naše savjete ukloniti i najtvrdokornije mrlje. Ne zaboravite redovito provjetravati svoj dom i osvježiti ga magičnim mirisima Puelle. Na kraju dana, uživajte u kupki punoj pucketave pjene ili jednostavno upalite mirisnu svijeću i opustite se. 

Ako imate svoje isprobane trikove za čišćenje, javite nam—voljeli bismo ih čuti.