Kako pravilno prati bijelu odjeću?

Bijele košulje (izvor: Adobe Stock)

 

Imate problema s održavanjem bijelog rublja savršeno čistim? Niste sami. Briga za bijelu odjeću može biti izazovna, ali s pravim metodama i proizvodima možete postići izvrsne rezultate. U ovom članku ćemo podijeliti provjerene tehnike pranja kako biste spriječili žutjenje i mrlje na svojoj bijeloj odjeći.

 

Sortiranje i priprema rublja

Prije pranja bijele odjeće, važno je pravilno je sortirati. Da biste izbjegli prijenos boje, odvojite bijelo rublje od obojenih predmeta, posebno od tamnih i živopisnih boja. Također, provjerite oznake za njegu i sortirajte rublje prema vrsti tkanine.

 

Odabir pravog deterdženta za pranje rublja

Za održavanje blistave bijele odjeće, odabir pravog deterdženta je ključan. Možete odabrati gel za rublje posebno dizajniran za bijelo rublje. Međutim, ako nemate puno bijelih predmeta i često perete  svijetlu ili kremasto obojenu odjeću zajedno, kvalitetan, blagi univerzalni deterdžent koji učinkovito uklanja mrlje i nježan je prema tkaninama bit će korisni. 

Gel je prikladan za sve vrste rublja, uključujući samo bijelo rublje, i ostavlja ga čistim i svježim. Ujedno je učinkovit na niskim temperaturama, što pomaže uštedjeti energiju i produljuje trajnost vašeg rublja. 

Neke bijele tkanine mogu požutjeti nakon upotrebe omekšivača; međutim, ako volite da vaša odjeća lijepo miriše, možete koristiti parfem za rublje umjesto tradicionalnog omekšivača. On dodaje miris vašem rublju, a pritom je nježan prema tkanini.

 

Odgovarajuća temperatura i program pranja

Perite bijelo rublje na temperaturi između 40–60°C za učinkovitije uklanjanje prljavštine i bakterija. Za osjetljive tkanine i sintetičke materijale odaberite nižu temperaturu, blagi program pranja i nižu brzinu centrifuge. Za bijele ručnike, plahta ili pamučne predmete možete postaviti višu temperaturu. Uvijek se pridržavajte uputa na oznakama za njegu.

 

Bijeli ručnici i posteljina (izvor: Adobe Stock)

 

Briga o perilici rublja također igra važnu ulogu u održavanju bijelog rublja. Vapnenac može uzrokovati da odjeća postane siva, stoga ne zaboravite održavati svoju perilicu rublja higijenski čistom redovitom upotrebom specijaliziranih sredstava za čišćenje.

 

Kako oprati mrlje s bijelih predmeta

Kada perete bijele predmete, važno je odmah početi uklanjati mrlje. Čim primijetite mrlju, tretirajte je odmah. Što dulje ostane na tkanini, teže će biti ukloniti je. Koristite hladnu vodu i nježno upijajte mrlju. Izbjegavajte vruću vodu, jer može učvrstiti mrlju.

Za tvrdokorne mrlje koristite sredstvo za uklanjanje mrlja namijenjeno bijelom rublju i primijenite ga prema uputama. Tamo ćete pronaći nekoliko upozorenja, poput onog da se bijela odjeća tretirana sredstvom za uklanjanje mrlja ne pere zajedno s predmetima drugih boja. Sredstvo za uklanjanje mrlja moglo bi se prenijeti na drugu odjeću i uzrokovati puštanje boje. Također, zapamtite da proizvod testirate na neupadljivom području kako biste izbjegli oštećenje tkanine.

Žute mrlje od znoja možete ukloniti namakanjem rublja nekoliko sati u toploj vodi s malo octa. Sapun od žuči odlično djeluje na mrlje na ovratnicima bijelih košulja. Navlažite ovratnik, natrljajte ga sapunom, ostavite da odstoji, a zatim ga operite u perilici rublja kao i obično.

Više o tome kako ukloniti žute mrlje od znoja možete pročitati u ovom članku.

 

Sušenje bijelog rublja

Ako je moguće, osušite bijelu odjeću vani na suncu nakon redovitog pranja. Sunčeva svjetlost ima prirodni efekt izbjeljivanja koji pomaže da bijela odjeća ostane svijetla. Ako morate koristiti sušilicu, postavite je na nisku temperaturu kako biste spriječili prekomjerno trošenje i žućenje.

Ako ste tijekom pranja koristili izbjeljivač, također izbjegavajte sušenje odjeće na suncu.

 

Gdje čuvati bijelu odjeću u ormaru

Ovo pitanje nije tako trivijalno kao što se može činiti na prvi pogled. Ako koristite plastične vrećice za pohranu većih ili zimskih predmeta, budite oprezni s bijelom odjećom. Ona može požutjeti u plastičnim vrećicama. Umjesto toga, koristite platnene vrećice ili kutije koje omogućuju tkanini da "diše". Kako bi odjeća što dulje mirisala svježe, možete staviti mirisnu vrećicu u kutiju ili organizator s odjećom.

 

Platnene kutije za odlaganje odjeće (izvor: Adobe Stock)

 

Držite bijelu odjeću odvojeno od šarene na policama kako biste izbjegli slučajno bojenje.

Prateći ove preporuke i koristeći kvalitetne proizvode prikladne za bijelu odjeću, nećete imati problema s održavanjem svojih omiljenih komada savršeno čistima.

Back shopping